AŠVAGANDA a jej pozoruhodné účinky

Ašvaganda - Ashwagandha - Vitánia opojná - Withania Somnifera (indický ženšeň)

 

Ašvaganda je ajurvédskou odpoveďou na ázijský ženšeň (Panax ginseng) v tradičnej čínskej medicíne a v tomto ohľade sa využívajú podobne aj jej omladzujúce vlastnosti.

Ashwagandha v preklade znamená „vôňa koňa”. Tieto slová sa vykladajú rôzne. Napríklad, že môže šíriť energiu a silu koňa.

Má širokú škálu tradičných použití, z nich veľa už prešlo vedeckým testovaním. Mnoho z nich ale ešte na potvrdenie štúdiami čaká, napriek tomu, že je rastlina využívaná pre zdravie už dlhé stáročia.

 

Vie sa o nej nasledovné:

ide o tonikum, pozitívne pôsobí na nervovú sústavu, regeneruje ju, má sedatívne účinky, je adaptogénna, afrodiziakálna, protizápalová, pôsobí antioxidačne, imunomodulačne, protikŕčovo, antistresovo, omladzujúco, vychytáva voľné radikály, znižuje krvný tlak, pôsobí proti artritíde, pomáha udržiavať zdravé kĺby. Ako silný antioxidant posilňuje imunitný systém.

 

Ďalšou možnosťou užívania ašvagandy je pri prechladnutí, horúčkach, pri liečení alkoholizmu, úzkosti, anémie, nespavosti, lumbaga, na posilnenie pamäte.

Je považovaná za prírodný adaptogén, čo je látka, ktorá je odolná voči vnútorným a vonkajším spúšťačom stresu. Prirodzené antidepresívne pôsobenie vitánie spočíva v miernení zápalu a hladiny stresových hormónov. Naviac zlepšuje spánok.

Ashwagandha nie je vhodná pre tehotné ženy.

Terapeuticky sa využívajú predovšetkým korene rastliny.

Ašvaganda je najobľúbenejšia indická botanická rastlina a po stáročia bola využívaná v ayurvéde, päť tisíc rokov starom indickom liečebnom systéme ako omladzujúce a denné tonikum (rasajána) pre osvieženie fyzického aj duševného stavu človeka.

Nakoľko farmakologické štúdie prichádzajú s dobrými zisteniami, začína sa Ashwagandha tešiť stále väčšej obľube. Ašvaganda pôsobí v rámci celého tela tým, že pomáha udržiavať rovnováhu.

 

Zložky vitánie opojnej

Uvádza sa, že medzi aktívne zložky ašvagandy patrí viac ako 80 látok. Jedná sa hlavne o alkaloidy (isopelletierín, anaferín, anahygrín, withasomnín, cuscohygrín, ashwagandhín, ashwagandhinín), steroidné laktony (withanolidy, withanosidy, withaferíny a ďalšie), saponíny (sitoindosidy), fytosteroly, flavonoidy, oligosacharidy a tiež triesloviny taníny.

Táto bylina je známa svojim silným adaptogénnym pôsobením, to znamená, že vyniká svojím protistresovými vlastnosťami.

Prospešnosť Ashwagandhy pre zdravie

Hlavné výhody tejto rastlinky spočívajú predovšetkým v úľave od stresu, prísunu energie a v podpore imunitného systému. Za všetky tieto prospešné účinky sú zodpovedné withanolidy, ktoré pomáhajú normalizovať biochemické procesy v tele.

Prípravkom z ašvagandy sa pripisujú nasledujúce účinky:

abortivačné, adaptogénne, analgetické, antiartritické, antiastmatické, antibiotické, antidyspeptické, protizápalové, protinádorové, afrodiziakálne, adstringentné, baktericídne, karminatívne, antikoncepčné, depuratívne, diuretické, emetické, fungicídne, hypnotické, imunomodulačné, laxatívne, proteolytické, tonizačné a nervovo sedatívne. Okrem toho môže mať i cytotoxické, chemopreventívne a radiosenzitizujúce účinky.

Ašvaganda je konzumovaná aj pre dlhovekosť a podporu mladosti.

Špeciálne by mala mať vplyv na omladenie mužov, posilnenie spermií, kostnej drene a svalov. Dodáva mladistvú vitalitu. Zároveň sa ale verí, že vitánia je užitočná aj pre staršie osoby, pretože dodáva energiu, mierni bolesť, zápal, ale tiež nervozitu.

 V štúdiách sa zistilo, že Ashwagandha významne zvyšuje hemoglobín, počet červených krviniek rovnako ako znižuje sedimentáciu cholesterolu a erytrocytov v sére, zlepšuje sexuálny výkon.

Tiež sa zlepšila bdelosť a reakcie, spánok a fyzické schopnosti účastníkov horolezeckej akcie: 6-dňového treku s prevýšením nadmorskej výšky do 5 200 m. Naviac sa mierne zlepšila sila svalov a svalová výkonnosť u zdravých starších mužov. Ďalším pozitívnym prejavom boli lepšie príznaky stresu u pacientov s chronickým stresom. 

Ašvaganda môže zlepšovať spánok u deprimovaných osôb

Zhoršená kvalita spánku pri depresii má vplyv na vyššie riziko samovražedného chovania a môže narušiť kognitívne schopnosti. Vitánia opojná obsahuje zložku triethylenglykol, ktorá by mohla byť využitá pri liečbe nespavosti. Popri navodení spánku vie ašvaganda mierniť úzkosť spôsobenú spánkovou depriváciou a súčasne aj nervový zápal. Vedci sa domnievajú, že ašvaganda môže pôsobiť neuroprotektívne. Ako doplnok stravy môže tiež pomôcť pri narušení pamäti a učení ako dôsledok spánkovej deprivácie.

 Prírodná neuroprotektívna látka

Ašvaganda je doplnkom pre zdravší mozog, je to prírodné neuroprotektívum, ktoré môže pomáhať chrániť mozgové bunky pred biochemickými zmenami, spôsobenými stresom. Antioxidačný vplyv môže prispieť k poklesu oxidačného stresu vznikajúceho pri depresii.

Ashwagandha bojuje proti stresu a úzkosti

Ashwagandha je známa hlavne pre svoju schopnosť znižovať úzkosť a uvoľňovať stres. Klinické štúdie na ľuďoch dokázali, že vitánia opojná silne pôsobí ako prírodné sedatívum a môže účinne znížiť príznaky u ľudí v strese a s úzkostnými poruchami.

Rastlina má ale i ďalšie zdravotné výhody: odbúrava únavu a napätie. Zvyšuje duševnú bdelosť, zlepšuje koncentráciu a pamäť. Tým, že podporuje vytrvalosť, vyvažuje energetické úrovne. Ašvaganda sa dá užívať samotná alebo s ďalšími bylinkami, o ktorých sa vie, že upokojujú a pomáhajú od stresu.

Bolo zistené pôsobenie na os hypotalamus – hypofýza – nadobličky a potvrdené, že znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu. Táto os je komunikačnou sieťou medzi časťou mozgu a hlavnými žľazami, ktoré vylučujú hormóny. Pomáha regulovať úroveň stresu.

Môže zlepšiť funkciu mozgu, vrátane pamäte

 Štúdie na zvieratách naznačujú, že Ashwagandha môže znížiť problémy s pamäťou a mozgovou funkciou, ktoré boli spôsobené poranením alebo ochorením.

Výsledky štúdií naznačujú, že Ashwagandha môže byť prostriedkom k potlačeniu akútnych účinkov nespavosti na poruchy učenia a pamäti a môže sa objaviť ako nový doplnok stravy ku kontrole kognitívnych porúch vyvolaných spánkovou depriváciou.

Taktiež zlepšuje reakčnú dobu a výkonnosť, môže zlepšiť kognitívnu a psychomotorickú výkonnosť, a preto sa dá považovať za cenný doplnok v liečbe ochorení spojených s poruchou poznávacích schopností. Ďalej zlepšuje celkovú pamäť, výkonnosť, ale tiež pozornosť.

Ašvaganda sa stará o stav mozgu a chráni kognitívne funkcie

Kognitívne (poznávacie) funkcie patria medzi hlavné oblasti ľudskej psychiky. Prostredníctvom týchto funkcií človek vníma okolitý svet, jedná, reaguje alebo zvláda rôzne úlohy. Predstavujú pamäť a koncentráciu, pozornosť, rýchlosť myslenia, reč, schopnosť chápať informácie. K exekutívnym funkciám potom patria schopnosť posúdiť a riešiť problémy, plánovať a organizovať. Ak sa tieto schopnosti narušia, jedná sa o dôležité príznaky depresívnej poruchy. Antidepresíva, napríklad typu SSRI a recidíva, môžu priniesť kognitívne otupenie.

Pri podávaní ašvagandy zdravým osobám sa ukázalo, že pri konzumácii doplnku stravy v kapsulách v dávke 250 mg dvakrát denne počas 14 dní malo za dôsledok veľké zlepšenie kognitívnej a psychomotorickej výkonnosti. Vedci sa domnievajú, že vitánia opojná zlepšuje kognitívne schopnosti a pamäť prostredníctvom regulácie rôznych neurotransmiterov v mozgu.

Doplnky z vitánie opojnej môžu zlepšiť funkcie mozgu, vrátane kognitívnych schopností.

Môže znížiť príznaky depresie, niekoľko štúdií naznačuje, že Ashwagandha môže prospieť pri zmiernení depresívnych stavov.

 

Ašvaganda bráni zvyšovaniu hmotnosti vplyvom stresu

Chronický stres môže mať negatívny vplyv na stravovacie návyky. Medzi ne patrí aj jedlo zjedené pod vplyvom emócií a následné priberanie na váhe. Štúdia, ktorá bola uverejnená v Journal of Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine v roku 2017 upozornila na to, že užívanie doplnku z ašvagandy (300 mg dvakrát denne počas 8 týždňov) môže podporiť udržovanie váhy u dospelých s chronickým stresom.

Užívanie doplnku z vitánie opojnej s výťažkom z koreňa s 5 % withanolidov viedlo k poklesu vnímaného stresu o 32,7 % a tiež k 22% zníženiu hladiny kortizolu.

Ashwagandha pomáha pri cukrovke

V niekoľkých štúdiách nielen na zvieratách, ale aj na diabetických pacientoch, bolo zistené, že Ashwagandha môže znížiť hladinu cukru v krvi prostredníctvom účinkov na sekréciu inzulínu a citlivosť. Vplyvom užívania Ašvagandy sa zvyšuje sekrécia inzulínu a vytvára sa lepšia citlivosť na inzulín vo svalových bunkách.

Niekoľko štúdií na ľuďoch potvrdilo schopnosť vitánie znížiť hladinu cukru v krvi nielen u zdravých osôb, ale aj u diabetikov.

Okrem toho v 4-týždňovej štúdii u ľudí so schizofréniou vykazovali pacienti, ktorým bola podávaná Ashwaganda nalačno, priemerné zníženie hladiny cukru v krvi .

 

Ašvaganda pôsobí proti rakovine

Liečenie rakoviny síce býva v určitých prípadoch stále úspešnejšie, napriek tomu sa hľadajú možnosti, ako pomôcť pacientom s touto chorobou.

Zo štúdie na zvieratách a in vitro vyplýva, že Ashwagandha bráni niekoľkými spôsobmi rastu rakovinových buniek a pomáha vyvolávať programovanú smrť rakovinových buniek, teda apoptózu. Protinádorový účinok ašvagandy sa pripočítava steroidným laktónom, označovaným ako withanolidy. Aj tu má vplyv withaferín A, prirodzená látka z vitánie. Protinádorové účinky sú natoľko zaujímavé, že boli zdôraznené výzvy ku klinickému vývoju ašvagandy pre prevenciu a liečbu rakoviny.

Predpokladá sa, že Ashwagandha vytvára reaktívne druhy kyslíka (ROS), ktoré sú toxické pre rakovinové bunky, ale už nie pre normálne bunky. Okrem toho môže spôsobiť, že rakovinové bunky budú menej odolné voči apoptóze.

Štúdie na potkanoch, myšiach naznačujú, že ašvaganda môže prospieť svojimi imunomodulačnými účinkami pri liečbe niekoľkých typov rakoviny. Či už je to rakovina prsníka, pľúc, hrubého čreva, multiformného glioblastómu mozgu a rakovina vajcovodov.

Napríklad v štúdii s myšami boli nádory vajcovodov liečené Ashwagandou buď samotnou alebo v kombinácii s ďalším protirakovinovým liečivom. Výsledkom bolo 70-80% zníženie rastu nádoru. Zároveň liečba zabránila šíreniu rakoviny na ďalšie orgány.

Síce nie sú k dispozícii štúdie, ktoré by potvrdili tieto výsledky u človeka, zároveň sa ale jedná o povzbudivé výsledky.

Otvorená, prospektová, nerandomizovaná porovnávacia klinická štúdia (uverejnená v roku 2013) sa zaoberala prípadným použitím prášku z koreňového extraktu Ashwagandhy. Týkala sa možnosti zmiernenia únavy spôsobenej chemoterapiou a celkového zlepšenia kvality života u pacientov s karcinómom prsníka. Pacienti boli striedavo zaradení do skupiny (n = 50) alebo do kontrolnej skupiny (n = 50) a bola zisťovaná únava. Skupina užívala 500 mg suchého extraktu Ashwagandhy 3x denne počas 6 cyklov chemoterapie. Títo pacienti pociťovali počas chemoterapie menšiu únavu a cítili sa lepšie ako kontrolná skupina.

Štúdie na zvieratách a in vitro ukázali, že Ashwagandha podporuje smrť nádorových buniek a dá sa využiť proti niekoľkým typom rakoviny.

 

Ašvaganda môže znížiť hladinu kortizolu

Kortizol je známy ako „stresový hormón”. Kôra nadobličiek uvoľňuje kortizol ako reakciu na stres. Kortizol predovšetkým reguluje metabolizmus živín. Dlhodobé vytváranie kortizolu, hlavne pri chronickom strese, vedie k významným fyziologickým zmenám.

Chronické zvýšenie hladiny kortizolu má za dôsledok vysokú hladinu cukru v krvi a zvýšenie množstva tuku v bruchu.

Štúdie ukázali, že Ashwagandha môže pomôcť znížiť hladiny kortizolu.

V jednej štúdii u chronicky stresovaných dospelých mali pacienti, ktorí užívali Ashwagandu, významne väčší pokles kortizolu v porovnaní s kontrolnou skupinou. Pacientom, ktorí dostávali najvyššiu dávku, sa znížil kortizol v priemere o 30 %.

Doplnky z Ashwagandhy môžu prispievať k zníženiu hladiny kortizolu u chronicky stresovaných jedincov.

Záver

Ashwagandha je tradičná liečivá bylina, ktorá v mnohých ohľadoch prospieva zdraviu. Predovšetkým je to jej vplyv na stres a depresie a tiež podporuje činnosť mozgu. Doposiaľ zhromaždené vedecké dôkazy pomerne presvedčivo svedčia o tom, že ašvaganda sa dá využívať ako doplnková liečba depresie. Ďalej je to potom vplyv na testosterón. Ďalšie skúmanie by bolo vhodné vo všetkých prípadoch.

Ak ale človek má zdravotné problémy a užíva lieky, mal by konzumáciu vitánie skonzultovať s príslušným lekárom.